sobota, 1 lutego 2020

DZIEJE FIKAKOWA


Fikakowo to część Wielkiego Kacka znajdująca się na wzgórzu wznoszącym się na wysokość 136 m n.p.m. położona między ulicami: Źródło Marii, Chwaszczyńską i Obwodową. Nazwa pochodzi od kaszubskiego słowa fikak stosowanego jako wykrzyknik wyrażenia wstydu, obrzydzenia, wstrętu, nagany (np."fikak, fikak, wstydź się!"). Dawniej, niezamieszkałe wzgórze znajdujące się w pewnej odległości od zabudowań Wielkiego Kacka pokryte łanami zbóż i polnymi kwiatami stanowiło bowiem doskonałe miejsce spotkań młodzieży, która mogła tu swobodnie spędzać wolny czas. Na Kaszubach stosowano też nazwę Fikakowo do określenia fikcyjnej wsi np. w przypadku kiedy nie chcieli zdradzić z jakiej miejscowości pochodzą. Niniejszy artykuł ma zadanie przedstawić historię Fikakowa, które w krótkim czasie z malowniczego wzgórza przekształciło się w nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Tekst wzbogacono zdjęciami oraz mapkami. 


Widok na wzgórze Fikakowo od strony Karwin w 1990 roku i w 2010 roku.

Widok na budowę ul. Gryfa Pomorskiego w 1990 roku i na tę samą ulicę w 2010 roku.

Od czasów ukształtowania się wsi Wielki Kack w średniowieczu tutejsze malownicze ziemie należały do miejscowych rolników. W przeciwieństwie do pól położonych we wsi tutejsze ziemie były bardzo żyzne. Uprawiano głównie zboże i ziemniaki, a część ziem wykorzystywana była jako pastwiska. Znajdowały się tu także pokłady torfu. Pierwotnie na Fikakowie mieściły się dwa niewielkie zbiorniki wodne – jeden większy położny w lesie nazywanym Limpusz istnieje do dzisiaj (obecnie odcięty od Fikakowa obwodnicą) oraz drugi mniejszy w kształcie niemal idealnego okręgu położony za obecnym osiedlem wojskowym. Jest to pamiątka ostatniego zlodowacenia. Po ustąpieniu lodowca pozostała tu bryła lodu, która z czasem stopiła się tworząc małe jeziorko. Wraz z upływem czasu zbiornik wodny  zaczął zarastać tworząc torfowisko. Co do zasady każdy z wielkokackich gospodarzy posiadał kawałek torfowiska, a wydobywany torf służył jako materiał opałowy. Pozostałości tego torfowiska istnieją do dzisiaj. Na Fikakowie urządzono 3 trakty odchodzące od szosy (obecnie ul. Chwaszczyńska) – najważniejszy (późniejsza ul. Lipowa) w początkowym biegu wyłożony kocimi łbami przechodzący później - w miejscu obecnego krzyża - w polną drogę łączył się w okolicach Glinnej Góry i lasu Limpusz ze starą drogą na Chwaszczyno (późniejsza ul. Źródło Marii i Starochwaszczyńska). Pozostałe dwa biegły w wąwozach powstałych w wyniku oddziaływań atmosferycznych (spływająca woda). Były to tzw. Świński Rów (później nazywany Starym Rowem, a obecnie ul. Myśliwska), którym dawniej sprowadzano do szosy stada świń z mieszczących się tu świniarni oraz Zabity Rów (obecna ul. Górnicza). Oba trakty łączyły się z ul. Lipową.  

Pierwsze budynki na Fikakowie powstały w połowie XIX wieku – najpierw na skraju wzgórza od strony wsi, a później wzdłuż ul. Lipowej i Świniego Rowu. W 1887 roku na rozstaju dróg (Świni Rów i brukowana droga na Chwaszczyno) miejscowy gospodarz ustawił drewniany krzyż. Jego rodzina podtrzymuje jego tradycję do dzisiaj – nowe krzyże ustawiono w tym samym miejscu w 1946 i w 1993 roku.  W latach 30-tych XX wieku w górnym biegu ul. Lipowej powstało zagłębie niewielkich domków osadników przybyłych z głębi kraju do nowo budowanej Gdyni. Domy o niskim standardzie w formie sześcianów pozbawionych spadzistych dachów przypominały budynki znane z terenu dawnego zaboru rosyjskiego.  Większość domów przetrwała do końca lat 90-tych. Pojedyncze zabudowania położone w pobliżu pętli autobusowej można jednak oglądać do dzisiaj. W 1945 roku Fikakowo było świadkiem działań wojennych. Wg relacji mieszkańców w okolicy Glinnej Góry Niemcy zniszczyli radziecki czołg, którego wrak miał zostać zatopiony w stawie na Limpuszu i znajduje się tam do dzisiaj. Łącznie w tym miejscu zniszczono 5 radzieckich czołgów, które ostrzelano z Lisiej Góry. W 1953 roku Fikakowo wraz z Wielkim Kackiem znalazło się w granicach administracyjnych Gdyni. Mimo tego na wzgórzu nie zachodziły poważniejsze zmiany. Trzem istniejącym traktom nadano nazwy. Powstawały pojedyncze domy przy ul. Lipowej, Myśliwskiej oraz po raz pierwszy w historii przy ul. Górniczej. W latach 1973-1984 wybudowana została obwodnica, która odcięła wzgórze Fikakowo od lasu Limpusz. Na Glinnej Górze przez obwodnicę przerzucono wiadukt, który do dzisiaj umożliwia komunikację między wzgórzem a lasem, gdzie ul. Lipowa przechodzi w ul. Źródło Marii i ul. Starochwaszczyńską. W ten sposób utrzymano więc przebieg dawnych traktów.

Mapa Fikakowa z 1900 roku


Mapa Fikakowa z 1935 roku

Mapa Fikakowa z 1970 roku

W 1973 roku zapadła decyzja co do przyszłości terenów Fikakowa. Wg planów powstać miało tu duże blokowisko o nazwie „Na Wzgórzu”. Prace budowlane miały się jednak rozpocząć dopiero po zabudowie innego nowo planowanego blokowiska, czyli Karwin. Budowę Karwin ukończono w 1988 roku, a inwestycje na Fikakowie rozpoczęto w 1990 roku, czyli dopiero po 17 latach od wydania decyzji. Zabudową wzgórza w pierwszej kolejności zajęła się Spółdzielnia Mieszkaniowa Karwiny, która posiadała już w swoich zasobach osiedla Karwiny I, II i III. W związku z tym osiedle na Fikakowie nazwano Karwiny IV, mimo iż teren ten nie miał z Karwinami nic wspólnego. W 1991 roku SM Karwiny oddało do użytku dwa bloki z wielkiej płyty – jedyne takie na Fikakowie. W późniejszych latach SM stawiała już bloki w nowej technologii. Spółdzielnia zabudowywała tylko niewielką część wzgórza (do 2005 roku wybudowała łącznie 9 bloków i jeden budynek usługowy). Okolice torfowiska przy ul. Górniczej zabudowała Agencja Mienia Wojskowego (obecnie 8 bloków przeznaczonych dla żołnierzy i ich rodzin). Resztą działek położonych na wzgórzu zajęli się już prywatni deweloperzy. I tak firma Hossa w latach 1992-1995 wybudowała 4 budynki w ramach Osiedla na Wzgórzu (nazwa nawiązująca do pierwotnej ustalonej w latach 70-tych), w 1996 blok Cudak, a w latach 1994-2001 duże osiedle Lipowa. Firma Panorama w latach 1996-1998 zbudowała osiedle Panorama (8 bloków), a w latach 1998-2005 flagowe osiedle Fikakowo (26 budynków). W 2002 roku powstał blok TBS Czynszówka. Wybudowano też kilka pojedynczych bloków mniejszych inwestorów przy ul. Górniczej. W 2005 roku całe osiedle było już zasadniczo gotowe. W późniejszych latach powstało jeszcze kilka  bloków - w 2009 r. Panorama wybudowała blok przy Górniczej Villa Fikakowo, w 2015 r. deweloper Trójka oddał do użytku 3 budynki osiedla Myśliwskie Tarasy, w 2018 r. przy ul. Górniczej powstał jeszcze jeden wojskowy blok, a w 2019 r. MR Projekt wybudował ostatni jak na razie blok przy ul. Lipowej 50. Część jednorodzinnych starych domów zostało wyburzonych, jednak niektóre z nich zachowały się do dzisiaj. Powstało też kilka nowych domów jednorodzinnych i szeregowych. Najstarsze budynki pochodzą z lat 20-tych XX wieku. Do rejestru zabytków wpisanych jest 5 domów znajdujących się przy ul. Lipowej: 10, 42, 44, 46 i 53 (wraz z budynkiem gospodarczym).  Przy pętli autobusowej znajdują się również ostatnie 4 domki osadników z lat 30-tych XX wieku.

Intensywna zabudowa Fikakowa w latach 1990-2005 wymusiła poważne inwestycje drogowe. W 1991 roku powstała najważniejsza arteria – ul. Gryfa Pomorskiego odchodząca od głównego traktu ul. Chwaszczyńskiej w głąb osiedla. Na znaczeniu straciła ul. Lipowa, która została odcięta od ul. Chwaszczyńskiej. Charakter zmieniła też ul. Myśliwska stając się ulicą ślepą. Znacznie rozbudowana została natomiast ul. Górnicza. W 1996 roku wytyczono nowe ulice: Witosławy,  Zwinisławy i Damroki. W 2001 roku powstała ul. Szefki.

W 1998 roku, na terenie rozbudowującego się Fikakowa, z wielkokackiej parafi p.w. św. Wawrzyńca wydzielono nową parafię p.w. św. Boromeusza. W tym samym roku przy ul. Górniczej postawiono kaplicę, a w 2004 roku w jej pobliżu rozpoczęto budowę kościoła. W 2007 roku ukończono kościół dolny co przyczyniło się do likwidacji kaplicy. Obecnie kościół nadal jest w budowie, ale w związku z problemami z finansowaniem, przewidywany termin ukończenia budowy pozostaje nieznany. W 2008 roku przy projektowanej przyszłej pętli autobusowej ustawiona została kapliczka poświęcona św. Józefowi, który ma czuwać nad mieszkańcami i budowniczymi osiedli na Fikakowie.

Pierwotnie potrzeby komunikacyjne Fikakowa zaspokajał przystanek ZKM Myśliwska znajdujący się u podnóża osiedla przy głównym trakcie komunikacyjnym – ul. Chwaszczyńskiej. Jednak ze względu na wysokie położenie osiedla koniecznym stało się poprowadzenie transportu publicznego w głąb Fikakowa. W 2001 roku uruchomiono osiedlową linię nr 153 obsługiwaną midibusami, która połączyła Fikakowo z ul. Chwaszczyńską i pętlą na Wielkim Kacku przy ul. Starodworcowej. Na samym FIkakowie linia robiła pętlę uliczną, która 2 lata później objęła większą część osiedla (ul. Gryfa Pomorskiego - ul. Szefki - ul. Gryfa Pomorskiego). Rewolucja nastąpiła w 2016 roku, kiedy to oddano do użytku pętlę autobusową na Glinnej Górze przy skrzyżowaniu ul. Lipowej, Gryfa Pomorskiego i Górniczej. Do pętli doprowadzono nie tylko linię nr 153, ale także trolejbusową linię nr 29, która zapewniła bezpośrednie połączenie Fikakowa z centrum miasta. Na terenie osiedla trolejbusy korzystają z baterii, gdyż nie poprowadzono tu sieci trakcyjnej.  W 2019 roku przywrócono ideę pętli ulicznej dla linii nr 153, która tym razem zasięgiem objęła ul. Gryfa Pomorskiego, ul. Zwinisławy, ul. Górniczą i od pętli autobusowej z powrotem ul. Gryfa Pomorskiego.

Na Fikakowie dynamicznie rozwijała się strefa usługowa. Niewielkie sklepy powstawały już w latach 90-tych, ale najważniejszym obiektem handlowym stał się położony w centrum osiedla supermarket Bomi powstały w 2004 roku (dzisiaj Merkus). W jego pobliżu w przyziemiach okolicznych bloków działają sklepy różnych branż (spożywcze, przemysłowe, apteka, kwiaciarnia), punkty usługowe (fryzjerzy, dentyści, kosmetyczki, weterynarz) oraz gastronomia (pizzeria, kawiarnia).  Od 2004 roku działa tu poczta (początkowo agencja, obecnie urząd).  W 2009 roku na wjeździe do osiedla (ul. Gryfa Pomorskiego) powstał drugi supermarket – Lidl.

Branża gastronomiczna obecna jest na Fikakowie od 1999 roku, kiedy otwarto tu działającą do dzisiaj pizzerię Las Palmas. W latach 2003-2010 na piętrze budynku obecnego centrum sąsiedzkiego funkcjonował wspominany do dzisiaj z sentymentem klub, w którego ofercie znajdowały się: bar, gastronomia, liczne gry barowe oraz taneczne imprezy okolicznościowe. Na przestrzeni lat funkcjonowały różne nazwy: Vis a Vis, Kleopatra, Złoty Smok, Ambasada, Pierrot , Coco Cafe. Ofertę rozrywkową oferował też Pub Meduza w 2008 roku oraz Pub Seta i Galareta (później Fikakowo i Przyjaciele)  w latach 2012-2014.  Lokale te mieściły się na parterze wspomnianego budynku. W latach 2011-2015 przy ul. Zwinisławy działała restauracja włoska (Bazylia/San Marino). Kawiarnię urządzono natomiast w sąsiedztwie istniejącej pizzerii. W latach 2011-2012 była to kawiarnia rodzinna Tirikum, a od 2017 roku działa tu popularna kawiarnia Słodka Przystań.

Na Fikakowie zadbano też o ofertę rekreacyjną. Prowizoryczne nieistniejące już boiska powstały już w latach 90-tych (dwa boiska piłkarskie przy ul. Górniczej i do koszykówki przy ul. Myśliwskiej). Wtedy też urządzono sporą liczbę niewielkich placów zabaw istniejących po dziś dzień. Większość z nich doczekała się modernizacji, jednak na terenie osiedla Na Wzgórzu zachował się oryginalny plac z metalowymi elementami. Rewolucję przyniosła budowa terenu rekreacyjnego w centrum osiedla. W 2004 roku powstał tu duży plac zabaw, boisko do piłki nożnej i koszykówki, a w 2014 roku siłownia zewnętrzna. Rok wcześniej w budynku supermarketu Bomi otworzyła się duża siłownia - klub fitness Activ. W 2018 roku przy ul. Lipowej otwarto centrum sąsiedzkie Lipowa 15 oferujące zajęcia sportowe, warsztaty, wykłady, spotkania. Rok później w tym samym budynku działalność rozpoczął klub seniora.

Po przyłączeniu Wielkiego Kacka do Gdyni nazwa Fikakowo zaczęła zacierać się pamięci mieszkańców. Już w latach 70-tych projektowane osiedle na tym obszarze nazywano „Na Wzgórzu”, a w latach 90-tych tereny te nazywano Karwinami IV. Spotykano też się z określeniami „Bogate Karwiny”, czy „Nowe Karwiny”.  Dopiero gdy na początku XXI wieku deweloper Panorama nazwał swoje osiedle starą nazwą Fikakowo, określenie to wróciło do powszechnego użytku. Początkowo nazywano tak tylko to konkretne osiedle deweloperskie położone między ul. Źródło Marii a ul. Lipową. Z czasem jednak nazwa ta się przyjęła dla całego wzgórza zgodnie z kontekstem historycznym. Fikakowo nie jest jednak jedyną sędziwą nazwą używaną przez starszych mieszkańców. Na Fikakowie znajdują się także takie miejsca jak: Mazurowa Góra - wzniesienie w okolicy sklepu Lidl (znajduje się tu popularna górka saneczkarska, a nazwa pochodzi od nazwiska właściciela terenu),  Glinna Góra (Chójowa Góra) – wzniesienie w okolicy dzisiejszego wiaduktu, gdzie ul. Lipowa przechodzi nad obwodnicą (określenie Glinna od gliny, a Chójowa od rosnących tu sosen - chójek w jęz. kaszubskim) oraz Lipusz (Limpusz) - określenie lasu i stawu za Fikakowem, nazwa pochodzi od rosnących w lesie lip.

Obecnie Fikakowo to sprawnie funkcjonująca część dzielnicy Wielki Kack, która mimo upływu lat nie straciła nic na swojej nowoczesności. Zamieszkiwana głównie przez młodych ludzi pozostaje czysta, zadbana i w miarę spójna architektonicznie. Jest sztandarowym przykładem osiedla powstającego od zera - zdecydowanie najbardziej udanego w Gdyni po 1989 roku. Sam wjazd na osiedle został zaprojektowany z pomysłem. Ulica Gryfa Pomorskiego poprowadzona łagodnym szerokim łukiem podchodzi pod górę stopniowo odkrywając kolejne części osiedla. Samo centrum Fikakowa pełni różnorodne funkcje publiczne dzięki czemu generuje duży ruch od godzin wczesnoporannych do wieczornych sprzyjając integracji mieszkańców. Pozostała część osiedla pozostaje cicha i spokojna. Na miejscu dostępna jest szeroka gama usług – skelpy, gastronomia, sport i rekreacja, place zabaw, centrum sąsiedzkie, kościół. W pobliżu znajduje się spory kompleks leśny. Zachowano także część budynków o wartości historycznej, które są częścią tożsamości tego miejsca. Sprawna komunikacja miejska docierająca do nawet najdalej położonych uliczek to także kolejny atut. Są też oczywiście i wady. Takimi są zdecydowanie zbyt intensywna zabudowa, brak większego urządzonego terenu zielonego oraz  brak placówek oświatowych. Plany budowy publicznego przedszkola przy ul. Lipowej na terenie SM Karwiny spełzły na niczym i obecnie teren, na którym miało stanąć pozostaje ostatnim niezagospodarowanym skrawkiem zieleni.  Jak zapisze się na kolejnych kartach historii, o tym przekonamy się zapewne wkrótce.


Mapa Fikakowa z 2020 roku (na czerwono zaznaczono pierwotny układ dróg)

Bibliografia
Z. Żywicka, Wzgórze zwane Fikakowo, Gazeta Wielki Kack, Marzec 2007                                      
T. Rembalski, D, Małszycki, Wielki Kack: dzieje kaszubskiej wsi, Gdynia 2011
Z. Żywicka, Z dziejów Wielkiego Kacka, Gdańsk 2005
M. Buliński, Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa, Pelplin 2005
Archiwalne mapy
Badania własne








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz