poniedziałek, 8 lutego 2021

WIELKI KACK JAKO OŚRODEK REKREACJI ZIMOWEJ

Tegoroczna ostra zima sprzyja rekreacji podejmowanej na śniegu. Zróżnicowane ukształtowanie terenu, wysokie położenie względem morza oraz bliskość lasów sprawia, że Wielki Kack jest atrakcyjnym miejscem zimowej rekreacji. Śniegu jest więcej i leży on tu dłużej niż w dzielnicach położonych niżej i bliżej morza, a miejsc do amatorskiego uprawiania sportów zimowych nie brakuje. W niniejszym artykule przedstawiono najpopularniejsze lokalizacje górek do zjazdów na sankach i innych sprzętach oraz miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego.

LISIA GÓRA (SZREDEROWA GÓRA)

Ul. Orna, przy stadninie koni

Szczyt Lisiej Góry, czyli Szrederowa Góra to miejsce wykorzystywane na sanki od bardzo wielu pokoleń. Z góry naturalnie wytyczonych jest kilka zróżnicowanych zjazdów oddzielonych od siebie. Są one strome dlatego góra jest bardziej popularna wśród starszych saneczkarzy. Różne rodzaje tras wpływają na wysoką atrakcyjność góry. Ponadto zjazdy są długie i dynamiczne, a osiągana prędkość jest dość wysoka. Dzięki braku obecności ulicy nie ma kłopotów z finałem zjazdu. Zakończyć go można daleko i bez obaw o zderzenie.

 

MAZUROWA GÓRA

Ul. Gryfa Pomorskiego, przy sklepie Lidl

Popularna wśród mieszkańców Fikakowa górka na sanki. Jest umiarkowanie szeroka dzięki czemu może z niej korzystać jednocześnie kilku saneczkarzy, a także stosunkowo długa przez co czas zjazdu jest dość okazały. Składa się z dwóch części oddzielonej małym uskokiem umożliwiającym nabranie odpowiedniej prędkości. Istnieje jednak opcja zjazdu tylko z drugiej części dla preferujących spokojniejsze zjazdy. Charakteryzuje się łagodnym nachyleniem co czyni ją popularną wśród najmłodszych uczestników zimowej zabawy. Jest całkowicie bezpieczna - od położonej wyżej ulicy oddziela ją skarpa umożliwiająca bezpieczne zatrzymanie się. Brak większego zróżnicowania terenu sprawia, że po dłuższym czasie stok może się wydawać dość monotonny.



GÓRA ŚMIERCI

Ul. Nałkowskiej 

Najpopularniejsza górka na Karwinach chętnie odwiedzana również przez mieszkańców innych dzielnic, a nawet miast. Górka jest oblegana cały dzień przez kilkadziesiąt osób. Jednak nie stanowi to problemu, gdyż jest bardzo szeroka umożliwiająca jednoczesny zjazd wielu saneczkarzy. Fragment stoku składa się z jednej długiej części, reszta natomiast z dwóch części oddzielonych krótkim poziomym odcinkiem. Tym samym do wyboru są 2 rodzaje tras. Górka jest dość stromo nachylona dzięki czemu zjazdy są szybkie, zwłaszcza na fragmencie jednoczęściowym. Ponadto, zwyczajowo polewa się wodą jeden lub dwa tory. Gdy tory takie zamarzną gwarantują one ekstremalnie szybkie zjazdy wykonywane głównie na jabłuszkach. Wadą górki jest krótki odcinek hamowania. Zakończony on jest częściowo barierkami, a częściowo krzakami chroniącymi przed przedostaniem się na ulicę. Same barierki nie są jednak całkowicie bezpieczne, gdy zapomni się procesie hamowania, gdyż zderzenie z nimi przy dużej prędkości może być bolesne. Dawniej, gdy nie było barierek, a także tak wielu samochodów zjazdy kończyły się aż przy położonych w pobliżu garażach. Warto zauważyć, że miejscowi kierowcy zawsze mieli w zwyczaju w sezonie zimowym zwalniać przed górką oraz używać klaksonów. Rozwój motoryzacji oraz kilka stłuczek, do których tu dochodziło zmusiło władze spółdzielni do instalacji barierek oraz tablicy ostrzegającej przed niebezpieczeństwem ok. 20 lat temu. Nazwa górki prawdopodobnie pochodzi właśnie z czasów przedbarierkowych, kiedy to zjazd w przypadku braku uwagi mógł się skończyć tragicznie (nigdy jednak do tego nie doszło).



KRYKULEC DOLNY

Ul. Strzelców (dojście od strony Karwin od ul. Nałkowskiej - za TBSami przez most nad Potokiem Źródła Marii i przez torowisko, następnie ścieżką w górę wzdłuż rur)

Duża górka zyskująca na popularności w ostatnich latach w związku z wybudowaniem nowych sąsiednich osiedli na dawnych wielkokackich ziemiach nazywanych Keselinke Parcele oraz Lewiny. Użytkownicy górki wytyczają tu kilka oddzielonych od siebie urozmaiconych zjazdów z połowy góry. Górka jest długa dzięki czemu zjazdy są atrakcyjne czasowo. Jest zjazd stromy oraz kilka bardziej łagodnych. Droga hamowania jest wystarczająca i kończy się rurami. Jest też jeden bardzo długi zjazd z samego szczytu wzniesienia. Zjazd jest bardzo łagodny i długi czasowo. Może on być z powodzeniem wykorzystywany do zjazdów na nartach. Brak dróg znajdujących się w pobliżu czyni górkę bardzo bezpieczną.

                                       




INNE GÓRKI

Kilka mniej popularnych górek z krótszymi zjazdami znajduje się również na osiedlu Karwiny. Na Karwinach III są to miejsca za szkołą nr 46: krótka górka do ciągu pieszego, krótka górka na terenie szkolnym z dużą przestrzenią na hamowanie, a także długi zjazd wzdłuż ciągu pieszego od sklepu Max and Xavier do chodnika przy przedszkolu (zanim zostało ono wybudowane zjazd był możliwy aż do ulicy Chwaszczyńskiej). Na Karwinach II wzniesienie Jasińskich Chojny oferuje krótkie niezbyt strome zjazdy z wystarczającym miejscem na hamowanie oraz jeden długi łagodny po łuku, natomiast skarpy między blokami położonymi przy ul. Kruczkowskiego i Iwaszkiewicza a Staffa krótkie umiarkowanie strome zjazdy. Dwa z nich kończą się wystarczającą drogą hamowania u podnóża wzniesień, natomiast dwa inne kończą się w połowie górki, gdzie wzniesienie zmienia się z łagodnego w bardzo strome zakończone rowem. Z tego tytułu, w przypadku niewyhamowania zapewniają one mocne wrażenia.


Górki za szkołą na Karwinach III:


Jasińskich Chojny:

Górki na Karwinach II:


LAS

Wytyczone w lasach wielkokackim i karwińskim szlaki spacerowe i rowerowe zimą idealnie nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego. Szczególnie popularna wśród narciarzy jest trasa z Karwin (wejście od ul. Nałkowskiej) do Krykulca. W lesie jest też wiele zróżnicowanych górek na sanki, w tym niegdyś popularny tzw. Tarzan. Zjazdy popularne są również z zapór na dwóch zbiornikach retencyjnych – Polana Krykulec oraz Krykulec Leśny. 



Mapa trasy biegowej Karwiny - Krykulec (kolor czerwony) wraz z leśnymi górkami do zjeżdżania na sankach (pomarańczowe strzałki z kierunkiem zjazdu)

Mapa osiedlowych górek do zjeżdżania na sankach


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz