poniedziałek, 3 czerwca 2019

POTENCJAŁ TURYSTYCZNY WIELKIEGO KACKA - dawna wieś, zabytkowy kościół, Jezioro Kackie, Lisia Góra, Źródło Marii, linia kolejowa


Wielki Kack znajduje się na uboczu gdyńskich atrakcji turystycznych. Jego atrakcyjność w zestawieniu z nadmorskimi dzielnicami Gdyni jest stosunkowo niewielka. Mimo to wytrawny turysta doceni wielkokackie walory turystyczne, a jego atrakcje wciąż czekają na odkrycie przez zwykłego mieszkańca Gdyni. Interesujące miejsca odnajdą tu miłośnicy przyrody, historii, architektury, czy też pasjonaci kolei. Wielki Kack jest także rajem dla fanów krajoznawczych wycieczek. W niniejszym artykule opisano i zobrazowano najważniejsze atrakcje turystyczne Wielkiego Kacka. Dla koneserów na stronie utworzono natomiast zakładkę  „Turystyka”, gdzie odnotowano wszystkie interesujące miejsca na wielkokackiej mapie.



1.Kościół Św. Wawrzyńca oraz centrum dawnej wsi

Jeszcze w pierwszej połowie XIII wieku obecny Wielki i Mały Kack stanowiły zbiór rozproszonych przysiółków należących do pomorskich władców z dynastii Sobiesławców. W połowie tego stulecia nastąpiło wyodrębnienie Wielkiego i Małego Kacka i rozdzielenie ich nowym właścicielom (Mały Kack rodowi rycerskiemu, Wielki biskupstwu). Najstarsza pisemna wzmianka o Wielkim Kacku pochodzi z 1277 roku, kiedy to książe Mściwój II  potwierdził przynależność wsi do biskupstwa włocławskiego. W 1353 roku nastąpiła natomiast lokacja wsi na prawie chełmińskim. Zabudowa siedliska wsi od najdawniejszych czasów skupiało się wzdłuż rzeki (Potok Źródła Marii) oraz drogi na Chwaszczyno (obecnie ul. Źródło Marii). Zachował się pierwotny układ drogi wiejskiej biegnącej łagodnymi łukami związany z biegiem rzeki ukształtowany jeszcze przed okresem lokacji. Już wtedy po obu stronach ulicy znajdowały się zabudowania. Wzdłuż ulicy Źródło Marii między ul. Wielkopolską a ul. Orną do dzisiaj zachował się spójny przestrzennie układ zabudowy. Pierwotnie były to domy drewniane, dzisiaj dominuje tu przedwojenna wiejska ceglana zabudowa. Domy budowane w regionalnym nurcie pomorskim wyróżniają się widocznymi do dziś zdobieniami: ceglanymi gzymsami i nadokiennymi nadkolami. Wielki Kack stanowi typowy przykład wsi ulicówki – o zwartej zabudowanie po obu stronach ulicy przypominające małe miasteczko. Centrum dawnej wsi wraz zabudową mieszkalną, kościołem, cmentarzem i trzema przydrożnymi kapliczkami tworzy dziś atrakcyjny kompleks wiejskiego siedliska. Przy kościele oraz przy przystanku ZKM Źródło Marii znajdują się tablice informacyjne ustawione w ramach szlaku historycznego.

Najważniejszym obiektem jest położony na niewielkim wzgórzu, otoczony cmentarzem parafialnym, neogotycki kościół św. Wawrzyńca z 1895 roku. Pierwszy drewniany parafialny kościół p.w. św. Wawrzyńca powstał po roku 1353. Później stał on się filią parafii w Chwaszczynie. W 1560 roku świątynia, do którego przylegał zaniedbany cmentarz, została napadnięta przez luteranów z Małego Kacka. Kościół ograbiono i spalono. Po tym wydarzeniu luteranie obiecali przekazać fundusze na naprawę kościoła, jednak w rzeczywistości udało się odzyskać jedynie świeczniki. Dopiero w 1609 roku powstał drugi niewielki kościół, również drewniany. Dokumenty pochodzące z 1687 roku opisują kościół jako ruinę bez wyposażenia. Prawdopodobnie taki stan rzeczy był efektem wojen szwedzkich. W 1710 roku kościół nadal był ruiną, ale wkrótce zbudowano nowy z pruskiego muru oraz przylegającą do niego drewnianą dzwonnicą. Między 1766 a 1781 rokiem obok kościoła urządzono nowy cmentarz. Opis wielkkokackiego kościoła z 1781 roku świadczy o tym, iż świątynia była dość zaniedbana, a już w drugiej połowie XIX wieku kościół uległ rozpadowi. W 1894 roku rozpoczęto budowę kolejnego, już czwartego kościoła. Zakończono ją rok później, a świątynia ta stoi do dnia dzisiejszego.  Obiekt jest ceglany, w stylu neogotyckim z niewielką wieżą. Wybudowany został na 300 miejsc siedzących i 300 stojących. W 1902 roku ustanowiono tu parafię (kurację), na czele której stanął kuratus. W 1936 roku, wielkokacka kuracja stała się samodzielną parafią. W 1945 roku kościół mocno ucierpiał podczas prowadzonych działań wojennych. Całkowicie została zniszczona iglica na wieży. Zrekonstruowaną ją dopiero w 2001 roku. W tym roku dobudowano także kruchtę boczną.  Obecnie zabytkowy kościół jest bardzo zadbany. Udało się zachować unikalną wiejską atmosferę w środku świątyni. Parafa jest też ostoją kaszubskiej kultury -odbywają się tu msze w języku kaszubskim, a kaszubskie akcenty posiada też wyposażenie świątyni. We wnętrzu kościoła zachowały się zabytki ruchome (boczny ołtarz św. Wawrzyńca - neogotycka nastawa - koniec XIX w., boczny ołtarz Matki Boskiej Różańcowej - neogotycka nastawa - koniec XIX w., organy z 1895 r., obrazy procesyjne z początku XX w., ławy, chór, strop, posadzka z 1895r., kamienna średniowieczna kropielnica w kruchcie, krzyż misyjny z 1930r). W kruchcie znajduje się także tablica upamiętniająca proboszczów parafii oraz tablica upamiętniająca zamordowanych w 1939 r. przez Niemców mieszkańców Wielkiego Kacka. W otoczeniu kościoła mieści się kilka kapliczek i krzyży. W również zabytkowej plebani znajduje się XVIII wieczny obraz św. Wawrzyńca.  W prywatnym domu przechowywany jest natomiast drewniany krzyż z poprzedniego kościoła. Wiejskiego klimatu dopełniają kury hodowane na plebani.

Wzdłuż ulicy Źródło Marii znajduje się kilka zabytkowych domów:


  • Dom mieszkalny – Źródło Marii 4, pomorski nurt regionalny
  • Dom mieszkalny– Źródło Marii 14, pomorski nurt regionalny
  • Dom mieszkalny – Źródło Marii 12, pomorski nurt regionalny, rok budowy 1882 (zachowały się ślady napisów po dawnym sklepie kolonialnym)
  • Dom mieszkalny – Źródło Marii 10, pomorski nurt regionalny, rok budowy 1900 (ślad po zamurowanych drzwiach to pamiątka dawnym sklepie mięsnym)
  • Plebania – Źródło Marii 18, pomorski nurt regionalny, rok budowy 1894
  • Odbudowany w 2008 roku  zdewastowany dom z 1910 roku przy ul. Źródło Marii 6 nawiązujący charakterem do oryginału
  • Odbudowywany od 2017 roku dom z 1886 roku przy ul. Źródło Marii 11
  • Zmodernizowany w 2017 roku dom przy ul. Źródło Marii 5
  • Domy mieszkalne o nieco mniejszej wartości historycznej przy ul. Źródło Marii 15, 16 (rok budowy 1896, do jego budowy wykorzystano m.in. materiał z poprzedniego drewnianego kościoła, widoczny szkielet dachu zbudowany z XVIII wiecznych desek świątyni), 17 i 20.

Nieco dalej znajduje się natomiast najstarszy dom mieszkalny w Gdyni wraz z budynkiem gospodarczym (ul. Źródło Marii 23) z XVIII/XIXw. Jest to jedyny w mieście dom z tzw. czarną kuchnią, z kominem znajdującym się w centrum chałupy. Rok powstania jest nieznany, wg tradycji rodzinnej dom został wybudowany pod koniec XVIII w. Posiada cechy charakterystyczne zarówno dla II połowy XVIII w. (boczne okno, czarna kuchnia) jak i połowy XIX (rodzaj zastosowanej cegły). W późniejszych latach nieco modernizowany (zniknął dach ze strzechy oraz pionowe odeskowania na strychu).

W centrum dawnej wsi na dawnym placu przy najważniejszym rozwidleniu dróg do Chwaszczyna, Sopotu, Wiczlina i na karwińskie łąki (dziś skrzyżowanie Chwaszczyńska x Wielkopolska x Źródło Marii x Małe Karwiny) stoi zabytkowa ceglana kapliczka św. Rocha z połowy XIX w. Prawdopodobnie wcześniej już od średniowiecza stała tu inna kapliczka lub krzyż przydrożny. Obecna kapliczka stanęła na wiejskim placu z krzyżem zwróconym w stronę folwarku. W 1935r. na jej tyłach zbudowano odcinek szosy sopockiej. Obecnie kapliczka mieści się między dwupasmową ulicą wybudowaną na początku lat 80-tych XX wieku a drogą pieszo-rowerową (dawną szosą sopocką) Do budowy kapliczki użyte zostały cegły z cegielni w Kolibkach o czym świadczą sygnatury na cegłach „Kolibken”. W kapliczce znajdują 4 figury świętych zwróconych w 4 strony świata (św. Roch, Izydor, Krzysztof i Jan Nepomucen) oraz figura Matki Boskiej nad nimi (figury pochodzą z 2000 r.) Nieco dalej wzdłuż głównego traktu znajdują się dwie podobne ceglane kapliczki – św. Józefa z końca XIX w. (odbudowana w 1945 r. i zmodernizowana w 2000 r.) przy dawnym rozwidleniu dróg do Małego Kacka, Sopotu, Gołębiewa i centrum wsi, obecnie między jezdniami przy skrzyżowaniu Wielkopolska x Nałkowskiej x Starodworcowa, (prawdopodobnie jest to następca innej kapliczki lub krzyża postawionego tu ze względu na sąsiedztwo folwarku) oraz bardzo rzadko spotykana kapliczka Anioła Stróża z 1913 r. przy stacji benzynowej Shell u podnóża wzgórza Jasińskich Chojny, gdzie znajduje się dawny cmentarz choleryczny z 1831 roku (upamiętniony krzyżem na szczycie), na którym chowano miejscowych po przejściu epidemii cholery. Miejsce to jest związane z licznymi świadectwami występowania nadprzyrodzonych zjawisk (patrz artykuł Wielkokackie straszki). Sama kapliczka pierwotnie znajdowała się przy dawnym rozwidleniu dróg na Chwarzno, Wiczlino, Chwaszczyno przez Fikakowo oraz obecnym skrzyżowaniu Chwaszczyńska x Brzechwy x Gryfa Pomorskiego. W 1999 roku została przeniesiona w związku z budową stacji i zmodernizowana.


2.Źródło Marii (Brzãczka, Cesarskie Źródło)

Jest to malowniczy obszar źródła Potoku Źródła Marii. Źródło Marii to obecnie popularne miejsce kultu religijnego i wypoczynku, a także punkt wypadowy do wycieczek po wielkokackim lasie. Ze źródła wypływa strumień, który łączy się z innymi strumieniami wypływającymi z okolicznych łąk tworząc Potok Źródła Marii dawniej nazywany Kaczym Potokiem. Pierwotnie woda źródlana wybijała na powierzchnie tworząc mały staw, obecnie źródło znajduje się całkowicie pod ziemią. Miejscowi Kaszubi od najdawniejszych czasów nazywają to miejsce Brzãczka, gdyż źródlana woda wypływała z lasu i spływała wodospadem charakterystycznie „brzecząc”. Od XIX wieku do 1921 roku źródło oficjalnie nazywane było Cesarskim Źródłem (wg niektórych relacji ustawione było tu popiersie cesarza) na pamiątkę wydarzenia, kiedy to odpoczywać miał tu sam cesarz lub też ważny dostojnik niemiecki. W 1921 roku w pobliżu Źródła zbudowano linię kolejową. Wodospad ujarzmiono budując kamienne stopnie, po których od teraz spływała woda. Podczas prac budowlanych doszło do wypadku, kiedy to wagonik niespodziewanie ruszył na pracujących robotników. Cudem wszyscy się uratowali. Jako wotum dziękczynne w następnym roku na środku Źródła na cokole ustawiono figurę Matki Boskiej. Wtedy to przyjęto oficjalną nazwę Źródło Marii. Od tego momentu miejsce pełni funkcje religijne, rekreacyjne i integracyjne. Organizowano tu uroczystości, nabożeństwa majowe oraz doroczne majówki z potańcówkami, które odbywały się na nieistniejącej polanie nad źródłem. Miejsce stało się celem wycieczek i spacerów. Figura została zniszczona w 1945 roku podczas działań wojennych. Zastąpiona została kolejnymi - druga figura stała w latach 1946-1951, trzecia w latach 1951-1967 (obecnie znajduje się na Kaczych Bukach), czwarta w latach 1967-2006 (obecnie w kościele św. Wawrzyńca). Dzisiejsza figura stanęła w 2006 roku, a w 2018 roku została odnowiona po tym jak została zdewastowana przez nieznanych sprawców. W latach powojennych do kapliczki odbywały się pielgrzymki z Wielkiego Kacka oraz z Małego Kacka. Początkowo nadal organizowano tu uroczystości i zabawy. Jednak miejsce to było solą w oku socjalistycznej władzy. W 1975 roku po wybudowaniu ujęcia wody i kanalizacji, źródło ujarzmiono, wodę poprowadzono rurami, a wodospad zlikwidowano. Źródło straciło swój urok.  Co więcej w 1973 roku dostęp do miejsca utrudniono budując obwodnicę bez wiaduktu drogowego na ul. Źródło Marii odcinając w ten sposób Wielki Kack od Źródła i likwidując ciągłość ulicy prowadzącej do Źródła. Było to celowe działanie ówczesnych władz mających na celu marginalizacje religijnego znaczenia Źródła. Co prawda nadal odbywały się tu niewielkie uroczystości religijne, jednak w latach 80-tych i 90-tych Źródło stało się miejscem wielu głośnych demoralizujących młodzieżowych imprez, później zakazanych przez proboszcza. Miejscu przywrócono dawny blask. W 1993 roku wokół cokołu założono oczko wodne i urządzono teren zielony, zamontowano także poidełko z wodą pochodzącą bezpośrednio ze źródła położonego 80 metrów pod ziemią. Krajowy Zjazd Delegatów Wodociągów Najczystszych Ujęć Wody uznał wodę ze źródła za jedną z najczystszych w kraju. W 2009 roku w bezpośrednim sąsiedztwie wybudowano stację uzdatniania wody. W 1995 roku przywrócono tradycyjne pikniki - do 2012 roku odbywały się dwa razy w roku (w dniu 3 maja oraz 15 sierpnia), a obecnie tylko w maju (15 sierpnia odprawiana jest obecnie wyłącznie msza święta). Wydarzenia te poprzedzają nabożeństwa odprawiane częściowo w języku kaszubskim. Obecni są wtedy Kaszubi w strojach regionalnych, a czasami oprawę wzbogacają także zespoły kaszubskie. Obecnie majówkę obchodzi się zdecydowanie mniej huczniej i krócej niż dawniej, choć festyn nadal cieszy się ogromną popularnością. Ponadto przez cały maj we wtorki i w niedziele wierni spotykają się pod figurką Maryi na nabożeństwach majowych odprawiając modlitwy i pieśni (we wtorki w języku kaszubskim, w niedziele w języku polskim). 15 sierpnia święci się tu zioła, kwiaty i plony. Obecnie w skład kompleksu Źródła Marii wchodzą: liczne ławki, tablice informacyjne, poidełko, figurka Maryi na wysepce oczka wodnego, urządzona zieleń oraz scena. Całość oprawiona jest zielenią lasu. Woda, która wypływa ze źródła uznawana jest za leczniczą. Wg mieszkańców do dzisiaj pomaga ona na choroby skóry, zapalenia nerwu, czy ból gardła. Zgodnie z relacją jednej z miejscowych kobiet, która posiadała ciężko chorą wnuczkę, we śnie ukazała się jej Matka Boska zalecająca m.in. napojenie dziecka wodą ze źródełka.  Po niedługim czasie dziewczynka cudownie ozdrowiała.  Powszechnie wierzy się także, że oświadczyny przy Źródle gwarantują udane małżeństwo.

Cykliczne wydarzenia przy Źródle:

3 maja - nabożeństwo majowe, festyn dzielnicowy 
każdy wtorek maja - nabożeństwo majowe w języku kaszubskim
każda niedziela maja - nabożeństwo majowe w języku polskim
15 sierpnia - msza święta, święcenie ziół, kwiatów i plonów



3.Jezioro Kackie i inne osuszone jeziora

W Wielkim Kacku podziwiać możemy pamiątki, które pozostawił za sobą lodowiec. Najbardziej znanym takim miejscem jest Jezioro Kackie. Obecnie są to rozległe podmokłe łąki między ul. Podleśną a torami kolejowymi pod względem prawnym stanowiące użytek ekologiczny. Dawniej znajdowało się tu płytkie przezroczyste jezioro lobeliowe. Wymienione było po raz pierwszy w dokumencie z 1353 roku. Uprawiano tu rybołówstwo, które regulowane było stosownymi dokumentami. Na przykład początkowo nieograniczone prawo do połowu ryb w akwenie małymi narzędziami posiadał wyłącznie sołtys. Chłopi mogli poławiać więcierzami tylko w piątki i soboty. Później ograniczenia zniesiono, ale za prawo rybołówstwa mieszkańcy Wielkiego Kacka musieli płacić 20 grzywien rocznie. Poławiano tu szczupaki, liny, okonie, karasie i płotki. Archeolodzy znaleźli tu średniowieczną dłubankę, którą obecnie można oglądać w muzeum etnograficznym w Toruniu. W związku z tym, iż większość wielkokackich ziem przeznaczonych była pod uprawy, mieszkańcy borykali się z brakiem odpowiedniej ilości pastwisk. W tym celu w okolicach 1905 roku jezioro zostało osuszone na potrzeby pastwiska i rozparcelowane wśród wielkokackich rolników. Wykonano odpływ w kierunku Rzeki Kaczej (dzisiejszy Potok Przemysłowy). W wyniku zaniedbanej melioracji po 1930 roku jezioro częściowo wyłoniło się i osuszono je ponownie w roku 1935. Tereny pozostawały nadal podmokłe, zdarzały się przypadki utonięć zwierząt, a także chłopców pracujących przy wypasie. W 1945 roku podczas toczonych działań wojennych w tutejszych bagnach zakopał się czołg radziecki, który do dzisiaj znajduje się pod ziemią na wysokości dworca. W latach 70-tych pojawił się niezrealizowany nigdy pomysł budowy w tym miejscu blokowiska. W 1979 roku w efekcie zapchania odpływu przez miejscową młodzież gruzem z budowanej nowej jezdni ul. Orłowskiej (Wielkopolskiej) łąki zostały zalane tworząc po raz trzeci w historii jezioro. Głębokość akwenu dochodziła maksymalnie do 4 m. Zorganizowano tu kąpielisko, pojawiły się ryby (w tym karasie w masowej ilości), działała też wypożyczalnia łódek w jedynym domu położonym nad jeziorem (pozostałością po nim jest słup energetyczny). Zimą urządzano tu lodowisko. Jednak po 4 latach istnienia jeziora po raz trzeci je osuszono powiększając odpływ, gdyż stwierdzono, iż może ono zagrażać nasypowi kolejowemu . Ostatecznie zarzucono pomysł zabudowy terenu. Do połowy lat 90-tych na łąkach było wypasane bydło i odbywały się sianokosy. W 2008 roku ustanowiony został tu użytek ekologiczny, co oznacza iż mimo, że teren posiada wielu prywatnych właścicieli nie ma możliwości zabudowy łąk. Na obszarze występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt – głównie gady i płazy, ale także regularnie gniazduje tu para żurawi. W kilku miejscach występują tu malownicze oczka wodne. Przy łąkach z obu stron znajdują się tablice informacyjne. Po łąkach można spacerować wytyczonymi ścieżkami. Należy jednak unikać zapuszczania się poza ścieżki, gdyż ziemie te są nadal podmokłe.



Wielkokacki las pełny jest terenów bagiennych oraz przestronnych podmokłych śródleśnych łąk. Około 10 tysięcy lat temu powstały tu jeziora polodowcowe, które jeszcze w czasach prahistorycznych wyschły (do okresu współczesnego zachowało się jedynie pobliskie Jezioro Kackie). Łąki te od najdawniejszych czasów rozpalały wyobraźnie kacan, którzy wierzyli w nadprzyrodzoną ilość demonów zamieszkujących te okolice. Zachowały się opowieści o Błędnych Ognikach, które płonącym światełkiem wabiły na bagna, z których nie było już powrotów. Widziano tu też diabłów przesypujących złoto, Rokitnika mylącego drogi, Mogilnika nad miejscami tragicznych utonięć, ale także dobrych opiekunów lasu – Borówca i Borową Ciotkę. Dzisiaj łąki to malownicze dzikie tereny, na których występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt (m.in. żurawie). Wyróżnia się kilka łąk:

Księże Łąki – położone na skraju lasu, w pobliżu Źródła Marii, dzisiaj częściowo teren prywatny z zabudowaniami ze stawem, dawniej prawdopodobnie własność proboszcza.
Zarosłe Łąki – właściwie dwie rozległe łąki położone w lesie. Ze względu na walory przyrodnicze bardzo atrakcyjne. Zamiennie stosuje się dwie nazwy dla dwóch łąk: suche Kocie Łąki w głębi lasu, gdzie swoje źródło ma strumyk współtworzący Potok Źródła Marii oraz Krowie Bagno bliżej skraju lasu. Te drugie w ostatnich latach zostały obficie zalane tworząc niewielkie jeziorko oraz spore bagno.
Końskie Łąki – rozległe łąki położone w głębi lasu. Swoje źródło ma tu strumyk współtworzący Potok Źródła Marii. Stosunkowo suche, przez środek wzdłuż strumyka w ostatnich latach zasadzono charakterystyczny rząd drzew. Na skraju łąki znajduje się tablica informacyjna
Krowie Łąki – małe łąki stopniowo zanikające i zalesiane, obecnie mało atrakcyjne
Tasza – obecnie ogrodzony teren prywatny z zabudowaniami i stawem strzeżony przez zdziczałe psy.

Do wszystkich tych miejsc łatwo można się dostać korzystając z leśnych traktów. Łąki stanowią wciąż niezbyt popularne miejsce wypoczynku dzięki czemu można tu odpocząć od miejskiego zgiełku i podziwiać życie dzikiej przyrody. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się jedynie zbliżania do Taszy.  W wielkokackim lesie warto też odwiedzić malowniczo położony staw Limpusz (przy obwodnicy i ul. Starochwaszczyńskiej).


4.Lisia Góra (Szrederowa)

Jest to wzniesienie (139 m.n.p.m) mieszczące się w pobliżu ulicy Ornej i Obwodnicy. Od strony północnej znajduje się tu efektowne odkryte piaskowe zbocze. Równie efektowne jest podejście tą stroną góry. Z drugiej strony wzgórze jest zalesione. Określenie Lisia Góra pochodzi od zamieszkujących tu lisów. Inna nazwa - Szrederowa Góra pochodzi od nazwiska dawnego gospodarza terenu. U podnóża góry działa spora stadnina koni z zabytkowymi budynkami stajni i gospodarstwa (1930 r.). Podziwiać można tu liczne konie i kuce oraz oczywiście zażyć też można jazdy konnej. Z góry rozpościera się panorama Wielkiego Kacka i Karwin. Zimą jest to popularne miejsce do zjazdów na sankach, latem miejsce palenia ognisk. W 1945 roku mieściło się tu stanowisko ogniowe nazywane Wzgórzem 138,5, z którego bronili się Niemcy. Znajdowały się tu dwa działa przeciwlotnicze, działo przeciwpancerne i reflektor. Niemcy zniszczyli stąd 5 radzieckich czołgów przebywających na Glinnej Górze (Fikakowo). Ostatecznie jednak Armia Czerwona zdobyła górę. Jedyną pamiątką po tym okresie jest drewniany wojskowy barak dla żołnierzy z 1943 r. mieszczący się obok stajni. W latach 70-tych góra była eksploatowana przez przez kopalnię żwiru. Część ziemi posłużyła do budowy pobliskiej obwodnicy. Na początku lat 90-tych z prywatnej inicjatywy ponownie urządzono tu kopalnię. Z tej przyczyny góra jest mniejsza niż kiedyś.



5.Klimat dawnej kolei

Do 2015 roku okolice stacji kolejowej stanowiły wielką atrakcję dla miłośników kolei nie tylko z Polski, ale nawet z zagranicy. Na terenie linii kolejowej były widywane zagraniczne wycieczki hobbystów. Niestety modernizacja linii zniszczyła klimat dawnej przedwojennej kolei. Zniknęły stare semafory, znaki kolejowe, tablice, ławki, zegary, żeberka... Zamknięta została klimatyczna poczekalnia. Pozostały jednak zabytkowe budynki kolejowe, nostalgiczne otoczenie i ciekawa historia.

Pierwsza linia kolejowa na Wielkim Kacku powstała w 1921 r. (Gdynia-Kokoszki) i związana była z chęcią ominięcia towarowego ruchu kolejowego przez Wolne Miasto Gdańsk.  Linia przebiegała nieco inaczej niż obecnie – w miejscu obecnej ul. Nałkowskiej i Starodworcowej i dalej nasypem przecinającym dziś obwodnicę obok kapliczki przy Źródle Marii. Oprócz ruchu towarowego prowadzony był też ruch pasażerski. Stacja kolejowa urządzona została przy obecnym skrzyżowaniu ul. Starodworcowej z ul. Siewną. Od linii wybudowano także tor od Źródła Marii do dawnego boiska (obecnie wiadukt obwodnicy nad torami) skąd pozyskiwano żwir i przewożono go do portu. Nie zachowały się żadne ślady po tej bocznicy. Linię Gdynia-Kokoszki zamknięto w 1930 roku. Pamiątkami po niej są wymienione wyżej ulice, przepusty kolejowe (w tym pięknie zdobiony ogromny przepust na Krykulcu, duży przepust na Karwinach przy ul. Nałkowskiej oraz przepust na nasypie między obwodnicą a ul. Źródło Marii) oraz  2 zachowane okazałe bloki kolejowe z 1928 r. przy ul. Starodworcowej. Początkowo pełniły one funkcje administracyjne Zarządu Budowy Kolei Państwowych, a od 1935 r. służyły kolejarzom jako mieszkania. Podczas wojny w piwnicach chroniła się miejscowa ludność przed nalotami. Między budynkami znajdował się dworzec z muru pruskiego, zniszczony całkowicie w 1939 r. Pamiątką po linii jest także kapliczka Matki Boskiej przy Źródle Marii postawionej jako wotum za szczęśliwe ocalenie robotników pracujących przy budowie kolei podczas wypadku.

W 1930 r. wybudowano nową linię kolejową - Magistralę Węglową ze Śląska do portu w Gdyni, którą na terenie Wielkiego Kacka poprowadzono efektywniejszą trasą by zniwelować spadki terenu. Linia ta istnieje do dzisiaj. Do jej budowy użyto wielkich nakładów sił. Szczególne wrażenie robi Wielki Wykop na Karwinach, czyli ręcznie kopany wąwóz o głębokości do 20m, nasyp kolejowy na terenie osuszonego jeziora kackiego oraz Złoty Wykop pod granicą z Osową, który w związku występowaniem tu podmokłego terenu wymagał ogromnych nakładów finansowych. Przy ul. Nowodworcowej w 1929 r. wybudowano kilka budynków kolejowych – dworzec z nastawnią, drugą nastawnię, magazyn spedycyjno-towarowy, pomieszczenie gospodarcze w skarpie, ustęp kolejowy, dom zwiadowcy, 2 budynki gospodarcze przy domu zwiadowcy i dom mieszkalny. Domy torowych stanęły  przy ul. Sopockiej i na granicy Gdyni i Gdańska. Mieszkalny budynek dla nastawniczego powstał przy ul. Ornej. Wszystkie budynki stoją w niezmiennej formie do dnia dzisiejszego. W 1939 r. w okolicach stacji kursował improwizowany pancerny pociąg broniący polskiej ziemi. W tym samym roku dworzec uległ uszkodzeniu, ale w 1950 r. został odbudowany. Ze względu na różnice wysokości na linii kolejowej i kiepski stan hamulców w powojennym taborze kolejowym często dochodziło do wypadków. Postanowiono im zaradzić budując w 1949 r. tory łapankowe (Koepkego) przysypane piaskiem, na które w razie potrzeby miały być kierowane rozpędzone pociągi. Jeden tor znajdował się przy nastawni i starym nasypem z 1921 r. prowadził w okolice szkoły nr 20. Drugi tor mieścił się za stacją i poprowadzony był nasypem przez ul. Sopocką na Bernardowo. Nigdy nie było jednak okazji aby sprawdzić skuteczność torów w praktyce. W latach 1990-1993 zlikwidowano tory łapankowe zastępując je krótkimi żeberkami ochronnymi.  Ślady po dawnych torach są dzisiaj ledwo widoczne, ale sprawne okno z pewnością je dostrzeże. W 2015 roku przebudowano całkowicie układ torowy na stacji - zlikwidowano peron wyspowy , żeberka ochronne, stare semafory, zmodernizowano nastawnię. W 2017 roku stację wyłączono z obsługi pasażerskiej i oddano do użytku nowy przystanek kolejowy Karwiny znajdujący się nieco dalej w stronę Gdyni przy ul. Wielkopolskiej. Wciąż działa nastawnia, która robi szczególne wrażenie. Do wysokiego budynku wybudowanego na osuszonym jeziorze z nasypu kolejowego prowadzi bowiem mostek. Na uwagę turysty zasługują także zabudowania dworca i sąsiednich budynków kolejowych, a także cała trasa między Gdynią a Osową, gdyż wijący się, wspinający się w oprawie leśnej odcinek kolejowy jest jednym z najbardziej malowniczych na Kaszubach.


Mówiąc o wielkokackiej kolei nie można zapomnieć o nieistniejącej już 3 kilometrowej bocznicy z Osowej do Polifarbu. Zbudowano ją w 1979 roku, a ruch towarowy prowadzony był tu do 2002 roku po czym w następnym roku bocznicę rozebrano. Na terenie Polifarbu w miejscu stacji końcowej postawiono nowe  hale produkcyjne. W miejscu nasypu dzisiaj znajduje się atrakcyjna ścieżka spacerowa otoczona gęsto rosnącymi drzewami sprawiająca wrażenie iż spaceruje się w zielonym tunelu. W niektórych miejscach pozostały podkłady kolejowe. 

Zabytki kolejowe w skrócie:

  • budynek dworca z nastawnią (1929), ul. Nowodworcowa 4
  • magazyn spedycyjno-towarowy (1929), ul. Nowodworcowa 4
  • pomieszczenie gospodarcze w skarpie (1929), ul. Nowodworcowa 4
  • ustęp kolejowy (1929), ul. Nowodworcowa 4
  • dom zwiadowcy (1929), ul. Nowodworcowa 5
  • budynki gospodarcze przy domu zwiadowcy (1929), ul. Nowodworcowa 5
  • budynek mieszkalny (1929), ul. Nowodworcowa 7
  • nastawnia z mostkiem (1929) ul. Nowodworcowa
  • dom torowego (1929), ul. Sopocka
  • dom torowego (1929), granica Gdynia-Gdańsk
  • budynek mieszkalny (1929), ul. Orna 41
  • 2 bloki kolejowe z 1928 r. przy ul. Starodworcowej  32/34
  • zdobiony przepust kolejowy na dawnej linii Gdynia-Kokoszki z 1921 r.




Wielkokacki i karwiński las

Rozległe tereny leśne pełne urokliwych miejsc i uroczysk oraz znajdujące się w nich liczne szlaki turystyki pieszej i kwalifikowanej stanowią ważne zaplecze rekreacyjno-turystyczne. Szczegółowy opis lasów mieszczących się na Wielkim Kacku i na Karwinach zostanie przedstawiony w osobnym artykule.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz